Nekategorisano

Prijedlozi za pripremu nekih zimnica

Imate viška voća i povrća? Spremite ga u ukusnu zimnicu

Sos-paradajz
Jednostavno uzmite paradajz, izrežite ga na željene komade i kuhajte. Možete ga kuhati bez ikakvih dodataka, a ako želite možete dodati bijeli luk, biber, bosiljak, peršun i sl. Možda je najbolje da ga kuhate bez ičega, pa da dodajete dodatke po želji kada ga budete koristili. Paradajz skuhate da smekša, propasirate i stavite da se još kuha do željene gustine. Izlijete ga u tople tegle, zatvorite i pasterizirate.
Sušeni paradajz u maslinovom ulju
Paradajz možete osušiti. Izrežite ga na ploške i sušite na suncu. Ako želite da ubrzate proces, poredajte kriške u tepsiju i sušite ga u rerni tako što ćete ga ostaviti neko vrijeme na laganoj temperaturi dok se ne osuši dobro. Osušen paradajz stavljamo u tegle, možemo dodati ijeli luk, bosiljak, origano isl. I zalijemo maslinovim uljem do vrha. Kada ga koristimo obavezno treba iskoristiti i ulje u kojem je čuvan paradajz.
Kisele paprike
Tegle i poklopce dobro oprati i posušiti. Paprike oprati, posušiti, očistiti od sjemenki i isjeći na trake ili po želji. Složiti u tegle, između stavljati izrezan ili zgnječen bijeli luk, biber u zrnu i pokoji list lovora. U svaku teglu (tegle su zapremine 750 ml) s paprikama dodati dvije male kašikice sećera, 2 kašikice sirćetne esencije i isto takve kašikice soli. Dosuti hladnom vodom do vrha, poklopiti i pasterizirati.
Sušenje peršuna i celera
List peršuna i celera se opere, posuši, isjecka i stavi na platneni stolnjak da se suši. Najbolje je sušiti u hladu, na zraku, bez uticaja sunca i vlage. Povremeno promiješati. Kad se osuši pakovati u papirne kese ili u čiste suhe posude. Isto se radi i sa korijenom, ali je najbolje isjeckati ga na vrlo male komadiće, da bi se lakše osušio i da ne bi istruhnuo. 
Zaleđivanje peršuna i celera
Isto se pripremi kao i za sušenje. Najbolje ga je rastresti u kesice za zaleđivanje u tankom sloju i zalediti tako, da bi se lakše odlamali dijelovi kada želimo da ga koristimo. Možemo ga zalediti sa malo vode u modlama za led, pa kad se zaledi istresti u vrećice za zamrzivač. Tako imamo zaleđene kockice za supe i čorbe. Ovdje možemo kombinovati i mrkvu pa i drugo povrće, da bismo imali više sastojaka u kocki. Mrkva se može sušiti i staviti u zamrzivač, kao peršun i celer.
Kisela cvekla
Cveklu oprati, skuhati i oguliti. Izrezati na kriške i poredati u tegle. Pripremiti otopinu od 1 l vode, 2 kašike šećera, 1 kašike soli, 1 kašike bibera u zrnu i 300 ml sirćetne kiseline. Ovom otopinom zaliti cveklu i nožem istisnuti zrak i ako je potrebno dosuti još otopine do vrha. Odozgo se može dodati prstohvat kima ili narendanog hrena. Može se dodatzi i bijeli luk. Zatvoriti. U veću posudu staviti kuhinjsku salvetu i po njoj poslagati tegle, ali tako da se ne dodiruju. Zatim posudu napuniti vodom, visine od 2-3 cm ispod vrha tegli. Sve zajedno pokriti drugom salvetom i staviti na vatru. Zagrijavati na laganoj vatri sve dok voda ne počinje šumiti a zatim tako ostaviti 5 – 10 minuta. Skinuti polako sa špareta i ostaviti pokriveno 24 sata dok se sve potpuno ne ohladi.
Marmelada od šljiva
Mjera je 4 kg šljiva i 2 kg sećera, sok od 2 limuna, komad đumbira dužine 2 cm- nariban, pola kašikice mljevenog kardamona (može i bez toga), 2 vanila bourbon secera. Šljive prati i očistiti od košpica, posuti šećerom, sokom od limuna i ostaviti 2 sahata. Staviti da se kuha, dodati začine i kuhati dok se ne dobije smjesa željene gustine.
Kompot od kruške
Kruške koje su zrele I još čvrte se ogule I izrežu. Stave se u vodu koja se pripremi tako što se u 3 litra vode stav 2 kašike soli i 2 kašike jabukovog sirćeta. Posebno se pripremi preliv od 3 litra vode i 1 kg sećera, 3 zvjezdasta anisa i nekoliko klinčicća. Preliv se prokuha. Kruške se izvade iz slane vode, isperu se, potope se u vruć preliv da smekšaju i redaju se u tegle. Preliju se istim prelivom. Tegle se zatvore dok su tople i ostave se preko noći da se hlade.
Marmelada od kruške
Kruške očistiti, izrezati i posuti šećerom ( omjer 2:1). Mogu se staviti začini po želji (cimet, klinčić, zvjezdasti anis, klinčići i sl. ). Ostaviti tako nekoliko sati pa kuhati da se kruške smekšaju. Kuhajte na umjerenoj temperaturi, neprekidno miješajuci jer od načina kuvanja zavisi kvalitet. Propasirati kroz đevđir, ako je potrebno kuhati još do željene gustoće. Vruće nasuti u vrele tegle, zatvoriti i pasterizirati.

Džem od jabuka
2 kg jabuka (najbolje za ovaj džem su kožare jabuke npr. roter boskoop ili neka druga tzv. lederka) 3 1/2 šolje šećera, 1/2 šolje vode, 1 kašika soka od limuna, kašikica mljevenog cimeta i vanilin šećer po želji…jabuke oguliti i nasjeći na kocke, dodati vodu i kuhati dok se ne dobije pire. 2 šolje šećera zagrijavati u dubljoj šerpi dok se ne karamelizuje do zlatno žute boje. Na karamel istresti pire, promijeŠati i dodati preostali šećer, limunov sok i začine…jos malo kuhati, pa sipati vrelo u vrele tegle.
Sok od groždja
5 kg bobica crnog domaćeg groždja, 1,5 kg šećera, 5 litara vode i 5 kesica limuntosa. Groždje oprati, staviti u dublji lonac posuti šećerom i izgnječiti rukama, dodati vodu i limuntos i neka stoji tako 24 sahata. Procijediti kriz četverostruklu gazu i sipati u plastične boce, pa zamrznuti i po potrebi koristiti.

Pinđur
Uzeti 5 kg crvenih roga paprika, 2 kg paradajza, 2 kg patlidžana, 6 feferona, 2 kašike soli, 4 kašike šećera, 3 dcl ulja, 1 dcl jabukovog sirćeta, 20 čehna bijelog luka, 1 šolja nasjeckanog peršuna. Paprike i patlidžan ispeći na žaru i oguliti, ostaviti da se dobro ocijedi, pa nasjeckati. Paradajz preliti vrelom vodom, oguliti, isjeći i staviti da se dinsta sa 1 dcl ulja. Neka kuha 20-30 min, dok ne savri na pola. Dodati nasjeckanu papriku, patlidžan, feferone, preostalo ulje, so , šećer, sirće i kuhati oko dva sahata uz povremeno miješanje na srednje jakoj vatri. Pri kraju kuhanja dodati bijeli luk i peršun. Sipati vruće u vruĆe tegle, poklopiti, okrenuti naopacke 5 min. Ostaviti da se ohlade tegle, dobro pokrivene. Ovo je mjera za 5 tegli pinđura.

Ajvar
15 kg crvenih roga paprika, 6-7 kg patlidzana, 2 glavice bijelog luka, 120-150 g soli, 100 g šećera, par komada feferona, 2-3 dcl ulja. Paprike i patlidžan ispeći na žaru i oguliti, staviti u cjedilo i neka se ocijedi preko noći. Bijeli luk premazati maslinovim uljem, uviti u al-foliju i ispeći da omekša. Paprike i patlidžan samljeti, dodati im šećer, so i ulje i staviti da se kuha ili peče (jer može se ispeći bez problema u pećnici na 200 stepeni i nema puno miješanja, svakih otprilike sahat vremena, za ovo nam je potrebna dublja tepsija). Kad voda ispari i ajvar dobije željenu gustinu treba dodati očišćen bijeli luk koji je ranije pečen, promiješati sipati u tegle i staviti u rernu na 150 stepeni da se uhvati korica (oko 20 min). Tegle izvaditi, poklopiti, pokriti i ostaviti preko noći da se ohladi.

Pripremila: dipl. Inžinjer poljoprivrede Šehiza Duraković-Salkić
u saradnji sa dr. Safija Softić-Namas

Pri preuzimanju teksta/sadržaja sa web stranice iftarskimeni.com dužni ste navesti izvor i staviti link na izvorni sadržaj!