Slatki krompir mi je otkriće godine. U zadnje vrijeme ga često koristim i svima preporučujem. Osim što je pun zdravlja, on je i jako ukusan, u slatkim i slanim kombinacijama. Čak kad bih ga samo ispekla ili skuhala, bez ikakvih dodataka, bio bi preukusan.
I to sam probala, jer svom osmomjesečnom sinu uvodim čvrste namirnice u ishranu i kuham mu bez ikakvih dodataka. Tako sam skuhala slatki krompir i propasirala ga i bio je spreman da ga malac pojede. I on je to uradio s velikim guštom. Poslije sam mu u krompir dodavala razno povrće i svaki put je bio prezadovoljan.
Domovina slatkog krompira je Južna Amerika, ali uspijeva u raznim dijelovima svijeta. U Andaluziji gotovo u potpunosti zamjenjuje obični krompir. Jestiv mu je i nadzemni i podzemni dio. Kod nas ga još zovu batat, a na engleskom se kaže sweet potato.
Po hemijskom sastavu je vrlo sličan našem uobičajenom krompiru, ali ima nešto više proteina. Gotovo uopće ne sadrži masnoće, a pun je vitamina i minerala i time obezbjeđuje organizam vrlo bitnim antioksidansima. Jako je dobra namirnica za dijabetičere, jer ima vrlo nizak glikemijski indeks tako da se glukoza slabo apsorbuje i nema stresa na organizam. Sadrži veliku količini vlakana pa omogućuje pravilnu probavu i duže trajanje probave pa ćemo duže biti siti. Ima ulogu i u imunosnom sistemu, a dobar je i za rad nervnog sistema. To su ukratko njegove zdravstvene prednosti.
Neću vas puno tušiti teorijom. Prelazimo na praktični dio. Kako ga pripremiti?
Ima milion način na koje možete pripremiti batat, ali ja ću vam reći jedan vrlo zanimljiv. Ovaj recept možete iskoristiti kada želite dočekati goste na sijelo, kada je prošlo vrijeme za večeru, ali ipak želite da im ponudite neku slanu sitnicu. Ili jednostavno, spremite ga sebi i svojoj porodici umjesto čipsa i ostalih nezdravih grickalica koje se jedu uz televiziju poslije večere.
Radi se o kanapeima od slatkog krompira. U ovom slučaju, ja nisam koristila ništa mesnato, ali vi možete ubaciti komadiće piletine, pa će to biti užitak i za velike poguzije.
Dakle, kupite duguljaste batate. Ogulite ih, izrežete na kolutove debljine 1 cm, stavite na tepsiju obloženu papirom za pečenje (a može i bez toga, ali ćete ih onda morati više pomastiti). Posolite ih, pobiberite i polijte maslinovim uljem. To se peče dvadesetak minuta na 220 stepeni. Kad budete mislili da su gotovi zabodite viljušku u kolutić da budete sigurni da je gotov.
Izvadite ih, poredajte na tanjir za serviranje i na njih stavite nešto od svježeg povrća po želji. Ja sam stavila rukolu, koju nam prethodno polila maslinovim uljem i posolila, pa kolutić rotkvice.
Onda sam stavila kriškicu sira i posula sa malo šafrana.
Odozgo sam posula sjemenkama suncokreta i na polovinu kanapea sam stavila sos od luka i soja-sosa.
Sos od luka je izvrsna stvar, ali stavite ga samo ako ste sigurni da oni koji će to gustirati nisu lukomrzitelji. Sos se pravi tako što sitno isjeckate bijeli i crveni luk i pržite ga dok ne dobije svijetlo smeđu boju. Onda u to dodate malo soja-sosa i vode i pustite da se lagano kuha par minuta. Onda dodajte malo susama ako želite. Možete dodati malo gustina da bi sos bio kremastiji. Ovaj sos možete koristiti za mnoga jela, ne samo za kanapee.
Većinu sastojaka za kanapee možete zamijeniti sastojcima po svojoj želji. Umjesto sira možete staviti komadiće pilećih prsa ili ribljih fileta koje ste ispekli u rerni ili na tavi. Umjesto rukole možete staviti zelenu salatu, krastavac, listiće komorača, bosiljak, peršun i sl. Eksperimentišite. I naravno…uživajte u spremanju zdravih jela 🙂
Pri preuzimanju teksta/sadržaja sa web stranice iftarskimeni.com dužni ste navesti izvor i staviti link na izvorni sadržaj!