Zanimljivosti i savjeti

Osnove uravnotežene ishrane

Ishrana čini najvažniji udio u ljudskom opstanku, jer iz namirnica tijelo crpi sve hranjive tvari potrebne za sve procese koji se zbivaju u tijelu.

Moderan način života ostavlja malo vremena za pripremanje pravilnih obroka i njihovo redovito konzumiranje, što doprinosi različitim problemima u tijelu.

Šta je Vašem tijelu potrebno?

Kako biste dozvolili Vašem tijelu da obavi sve potrebne procese ispravno, njemu je potrebno pet osnovnih grupa namirnica, bez kojih ne može funkcionisati.

  • Prva grupa su ugljikohidrati. Oni su glavni izvor energije iz hrane i predstavljaju važan dio uravnotežene ishrane.
  • Druga grupa su zdravi proteini, koji su ključni gradivni element tijela, ali ih organizam ne može sam proizvesti, te ih zato trebamo svakodnevno unositi kroz hranu.
  • Treća grupa su zdrave masti. Iako je tačno da postoje određene vrste masti čiju bi količinu u ishrani trebalo ograničiti, činjenica je da su masti nužne za dobro funkcionisanje organizma.
  • Sljedeća grupa su mikronutrijenti. Vitamini i minerali imaju brojne važne funkcije u organizmu – od podsticanja oslobađanja energije iz hrane do osiguravanja zdravlja kostiju i zubi.
  • Petu grupu predstavlja voda koja čini 60% ljudskog tijela, pa je zato dobra hidratacija izuzetno važna.

Kako sve unijeti u tijelo uz pomoć dva obroka dnevno?

Zbog modernog načina života većina ljudi je svelo broj svojih obroka na dva obroka dnevno. Naravno da je nemoguće svih pet grupa utrpati u samo dva obroka dnevno. Pravilno je imati najmanje pet obroka dnevno, koji se sastoje od tri glavna obroka, a to su doručak, ručak i večera. Uz to idu i dva međuobroka ili po potrebi i više njih.

Važnost međuobroka

  • Potrebe Vašeg organizma za hranjivim tvarima možete zadovoljiti uvođenjem međuobroka u svakodnevnu ishranu. Konzumiranjem voća i povrća između obroka možete zaista ispuniti preporučenih pet i više porcija tih namirnica dnevno, a mliječni međuobroci mogu osigurati dodatne proteine i kalcij.
  • Ako jedete češće, bit ćete umjereniji pri obrocima. Ako znate da ćete jesti češće, možete se naviknuti da se pri svakom obroku zadovoljite s manje hrane, jer znate da ćete opet jesti za kratko vrijeme.
  • Zdravi međuobroci u kontrolisanim količinama imaju važnu ulogu u Vašoj ishrani jer zahvaljujući njima više nećete posezati za nezdravim “poslasticama” s kojima možete dobiti neželjne kilograme.
  • Konzumiranjem zdravih namirnica između obroka možete izbjeći napade gladi i osigurati stalnu energiju za sve napore tijekom dana.
  • Ljepota zdrave ishrane je u činjenici da voće, povrće i integralne žitarice sadrže mnogo vlakana, a relativno malo kalorija. To znači da svakih nekoliko sati možete nešto pojesti i tako imati i kvantitet i kvalitet bez unošenja ogromnog broja kalorija.

Izvor dijeta.ba

Pri preuzimanju teksta/sadržaja sa web stranice iftarskimeni.com dužni ste navesti izvor i staviti link na izvorni sadržaj!