Najavila sam mesni obrok, nisam srećna, ali ispunit ću obećanje i zaista se potruditi. Najveći domet ove vegetarijanske kuharice jeste piletina i to sa priznanjem da mama kupi filete i izreže ih na male šnicle, a ja ih samo začinim i kasnije ispečem. Zapravo orginalno recept nije moj, već jedne posebne osobe, a ja sam ga samo malo prilagodila i više začinila. Po izboru može biti jako ljuto ili manje ljuto, ali svakako to se sve može kontrolisati količinom ljutih začina. Oni koji su probali ovaj recept su očarani i rekli su mi da je kombinacija jako dobra i da je dovoljno začinjena i da nikad prije nisu jeli mekšu piletinu.
A da sve ne bi bilo tako jednostavno i samo mesno, onda u tu kombinaciju dodam razne vrste gljiva, a posebno klobuke šampinjona koje obožavam napuniti sa nekim tvrdim sirom i ponekim zanimljivim začinom….
Piletina sa mlijekom i soja sosom sa punjenim gljivama:
dovoljno za dvije osobe
Sastojci:
1 komad pilećeg filea (očišćenog, filetiranog na male komade)
2 komada šampinjona
šaka šitake gljiva (možete koristiti ledo zaleđene ukoliko nemate druge)
supena kašika susamovog ulja
2 supene kašike mladog sira
2 supene kašike pavlake
2 komada 1×1 cm veličine tvrdog sira (može travnički sir)
začinski puter
vegeta za tjesteninu
Začini za marinadu:
maslinovo ulje
bućino ulje
soja sos
vegeta od bibera
vegeta odljute paprike
vegeta za piletinu
kopar, peršun, bosiljak, origano, celer
cayenne pepper (jako ljuta crvena paprika)
Mariniranje:
Ono što ja volim jeste da mi se ljudi najave i da potvrde svoj dolazak, a sve zbog toga što neke stvari jednostavno moraš napraviti malo ranije. Jedna od tih stvari jeste i ova piletina. Uobičajeno je mariniram dan prije večere. Ja dobijem već prethodno izrezane male filetiće od pilećih prsa i onda krećem sa procesom mariniranja.
U zdjelicu nasuti po čajnu kašičicu svih navedenih vegeta, na vrh kašičice cayenne paprike i po pola kašičice svih biljnih začina, smjesu dobro izmješati.
U plastičnu kutiju poredati jedan red piletine, posuti mješavinom suhih začina, onda posuti kašičicom maslinovog ulja, bućinog ulja i soja sosa. Ponoviti postupak dok se ne potroši sva piletina. Nemojte se iznenaditi jednom jako čudnom crvenkasto crnom bojom koju ćete imati u kutiji, ali ako pomirišete bit će vam jasno da je sve odlično. Poklopite kutiju i ostavite u frižideru.
Kasno navečer u kutiju naspite mlijeko tačno da pokrije svu piletinu, dobro izmješajte komade i ostavite opet u frižideru da stoji do sutra kad budete pripremali večeru.
Postupak:
Napraviti smjesu od pavlake i mladog sira. Oprati kratko gljive i skinuti štapove, koje ćete isjeckati i kratko popržiti zajedno sa šitake gljivama, a sve na supenoj kašiki susamovog ulja. Ukoliko imate manjak gljiva u tavi, a višak u frižideru slobodno isjeckajte još malo, ukus će biti samo bolji. Nemojte mnogo začinjavati gljive zbog količine začina u piletini. Iako bi bilo dobro da prije serviranja probate i piletinu i gljive da li su dovoljno slani. U klobuke nasuti pola čajne kašičice vegete za tjesteninu i staviti mali komadić začinskog putera. Napuniti klobuke sa mješavinom pavlake i mladog sira i u sve to utisnuti po jedan komad tvrdog sira.
U popržene gljive, staviti piletinu i nakon što promjeni boju na jednoj strani okrenuti sve komade na drugu stranu, staviti punjene klobuke i poklopiti kako bi se sve to zajedno dinstalo. Ukoliko vam nedostaje tečnosti slobodno dodajte marinadu, samo nemojte mnogo jer će onda sve biti jako mnogo začinjeno i slano, a o ljutom neću ni da govorim. Gotovo je u onom trenutku kad je piletina gotova, što otprilike bude nakon nekih 5-10 minuta.
Za ovo jelo bih baš volila da probate sami da napravite i da mi javite kako vam sve to skupa izgleda. Naravno uz fino pripremljen prilog poput neke riže ili povrća.
Uživajte do sljedećeg mirisnog recepta…..
Pri preuzimanju teksta/sadržaja sa web stranice iftarskimeni.com dužni ste navesti izvor i staviti link na izvorni sadržaj!