Dijetalna ishrana ne mora uključivati jela koja su bezukusna. Onima koji žele da održe kilažu ili omršave ili možda imaju određene zdravstvene tegobe uglavnom se napominje da moraju smanjiti unos masnoće, slatkiša i ostalih namirnica koje nisu preporučljive za dobro zdravlje. Kako da poboljšate okus ovakvoj hrani koja se obično, kuha, dinsta ili peče sa što manje dodavanja masnoće?
1. Моžete napraviti mješavinu sjemenki na sljedeći način: kombinujte 100g susama, 100g sjemenki bundeve, 200g sjemena lana. Ovu mješavinu izmiksajte u blenderu dok se dobro ne usitni. Bilo bi dobro da ih miksate malo po malo da se ne bi povećala temperatura kojom bi umanjili svojstva ovihh namirnica. Pored toga možete ih prethodno lagano preprižiti na tavi (za bolji okus), ali ih je uvijek bolje koristiti presne. Ubacite u teglicu ovu izmiksani mješavinu i po1 supenu kašiku stavljajte u čorbice, jutarnje pahuljice, uvaljajte ih u meso ili različite sosove. Ovako ćete poboljšati okus na veoma zdrav način.
2. Odličan dodatak i slanim i slatkim jelima je tahan ili tahini. To je dodatak hrani koji se sastoji od sitno mljevenog susama i maslinovog ulja. Izgleda kao krema i drži se u teglici. Može se nabaviti u bolje opremljenim većim pekarama ili prodavnicama zdrave hrane. Ako želite slanu kombinaciju umješajte ga sa bijelim lukom, peršunom i ostalim začinima po želji pa prelijte preko salata, mesa, ili ubacite u neka druga jela. Za slatku verziju kombinujte med i tahan, izmiksajte ih zajedno i ubacite u kolače, pahuljicei različite domaće slatkiše. Umjesto meda možete u mješati i fruktozu (voćni šećer) ili malteks (ječmeni slad).
3. Na sličan način možete popraviti okus jelima sa mesom koj je kuhano ili pečeno bez dodavaja masnoće (u vrećici za pečenje, foliji, na papiru za pečenje). Umješajte razne sosove i time prelijte meso ili salate. Piletina se odlično slaže sa sosom od limuna, maslinovog ulja i malo origana, peršuna, bosiljka, a riba sa masliniovim uljem, sitno sjeckanim bijelim lukom i ruzmarinom. Koristite različite začine: sušeni bijeli i crveni luk, bosiljak, origano, lovor, đumbir, kim, anis, cimet, kokos, kakao, vaniliju,rogač. Kombinujte začine sa slatkim i slanim jelima i tako poboljšajte okus. Pored ljepšeg okusa,svaki začin ima određena ljekovita svojstva kojma nadopunjuje vaša zdrava dijetalna jela.
4. Pošto se u dijetalnoj ishrani obavezno preporučuje upotreba integralnog hljeba onda ovdje okus popravite kupujući onaj sa dodatnim sjemenkama. Bilo bi čak najbolje i da sami napravite hljeb. To ne mora biti mnogo komplikovano, posebno ako izbjegnete upotrebu kvasca i masnoća. Zamjesite jednostavnu pogačicu od integralnog brašna (različitih žitarica), malo praška za pecivo, vode, malo maslinovog ulja. U tijesto umješajte mak, sitno sjeckane sjemenke bundeve, pahuljice susam, lan, zobene klice. Tijesto pecite u tepsiji prekrivenoj papirom za pečenje 20-ak minuta i dobićete odličan zdrav i ukusan hljepčić.
5. Ako nikako nemate vremena i volje da pravite hljeb ili jednostavno ne volite integralna peciva onda bijeli hljeb tostirajte.Ovako ćete aktivnosti kvasca i ostalih aditiva u hljebu smanjiti, a to je veoma značajno za smanjenje tjelesne težine i održavanje kilaže. Čak uz tostiran hljeb možete jesti putar i džem a da to mnogo ne utiče na vaš dijetalan režim ishrane.
Uz par trikova uvijek možete vaša lagana jela popraviti i pretvoriti u nešto dosta ukusno. Ako se samo malo potrudite, možda čak i nećete osjetiti da ste izbacili neke namirnice koje negativno utiču na zdravlje.
Pri preuzimanju teksta/sadržaja sa web stranice iftarskimeni.com dužni ste navesti izvor i staviti link na izvorni sadržaj!