Nekategorisano

Bosiljak

(Ocimum basilicum)

Smatra se da je latinski naziv bosiljka – basilicum izveden iz grčke riječi “basiikon phyton”, što znači kraljevsko bilje. Njegovo korištenje kroz historiju, potvrđuje taj naziv. U Indiji je čak na višem nivou od kraljevskog pa ga smatraju svetom biljkom, pored cvijeta lotosa, a često se koristi i u meditaciji.

U Egiptu je bosiljak korišten za balzamovanje umrlih. U Italiji je bosiljak simbol ljubavi, a žena koja bi ostavila saksiju bosiljka na svoj prozor, slala je signal svom ljubavniku da je dobrodošao. U Rumuniji se smatra da je muškarac zaručen, ako je prihvatio grančicu bosiljka od djevojke. U nekim dijelovima Meksika, ljudi u novčanicima nose osušene listove bosiljka kako bi “privukli” novac i blagostanje, a na Haitiju trgovci stavljaju saksije ove biljke jer vjeruju da će ona otjerati nesreću i privući kupce.

Opis

Postoji nekoliko vrsta bosiljka, a kod nas je najčešće korišten zeleni bosiljak, dok se u Aziji koristi tzv. slatki ili tajlandski bosiljak.
Zeleni bosiljak kad je svjež ima blago slatkast okus, koji pomalo podsjeća na anis i klinčić.
thaibasilTajlandski bosiljak ima okus sličan anisu, a postoje i druge vrste koje se više koriste za dekoraciju i sadrže citrusne mirise.
Sušenjem bosiljka se gubi većina eteričnih ulja, pa ovaj začin poprima sasvim drugu notu.

Ljekovita svojstva
Bosiljak je  značajan zbog svog posebnog učinka probavni trakt.U kombinaciji s drugim uljima, pomaže kod nadutosti, gastritisa i zatvora. Svježi listovi bosiljka odličan su domaći lijek protiv uboda insekata, ako prstima usitnite lišće i natrljate mjesto uboda, a ulje bosiljka smatra se odličnim sredstvom protiv akni. Saksija bosiljka u vašem domu, pomoći će vam da otjerate razne napasnike kao što su muhe i komarci.
Bosiljak smiruje napetost, migrenu, poboljšava pamćenje i otklanja mentalni umor.

Čuvanje i priprema

Bosiljak je najbolje koristiti svjež, a možete ga i sami posaditi u posudu za cvijeće i držati u kući na toplom i suhom mjestu, jer je osjetljiv na hladnoću, čak i na hladnu vodu.
Ukoliko ga kupujete na pijaci, izbjegavajte uvenule listove ili one koji imaju crne tačkice na lišću. Svjež bosiljak možete zamrznuti i tako čuvati sedmicama. Najlakše će biti ako grančice bosiljka stavite u plastičnu vrećicu u koju upušete zrak i tako stavite u zamrzivač. Tako zamrznute listove možete kasnije koristiti kad vam je potrebno. Još jedan od načina da sačuvate bosiljak je da operete i osušite listove, te ih slažete jedan na drugi u neku široku posudu, posipajući ih sa malo soli. Kada poslažete sve listove, naspite maslinovo ulje te posudu pokrijte i čvrsto zatvorite. Ovako pripremljen bosiljak možete čuvati do 3 mjeseca.

Sušeni bosiljak je tamno zelene boje, te ga možete naći u svim trgovinama, ali kao što je slučaj i sa svim ostalim začinskim biljem, samo dobro zapakovan i skladišten zadržava maksimalan okus.

Korištenje

Bosiljak je najčešće vezan za italijansku kuhinju, a njegova aroma ga čini idealnom dopunom za jela od paradajza, pa se često i spominje kao “biljka paradajza”. Bosiljak se odlično slaže i sa ostalim povrćem kao što su patlidžani, tikvice i špinat. Sastojak je mnogih umaka za tjesteninu, a dodaje se i sirevima, supama i čorbama, te jelima od mesa i ribe, te kao preljev za salatu.
Tajlandski bosiljak se koristi u salatama, supama, curryju i jelima iz woka.

Bosiljak se dodaje pri kraju kuhanja, kako ne bi izgubio okus. Također je preporučljivo da se koriste cijeli listovi, jer rezanje nožem uništava njegov miris.

Slaže se sa: peršunom, ružmarinom, origanom, majčinom dušicom, kaduljom i šafranom.

 

Recepti:
pestoPesto – umak od bosiljka ( idealan za sve vrste tjestenine, kao i za pizzu)
1 veliki svežanj bosiljka ( samo lišće)
5 srednjih režanja češnjaka
1 šaka pinjola ili oraha
1/3 šoljice parmezana (ili nekog drugog mediteranskog sira)
2/3 šoljice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
so i papar za ukus

Sve sastojke staviti u multipraktik i polako dolijevati ulje dok se miksa. Masa bi trebala biti ujednačena, ali ne previše sitna. Smjesu spremiti u teglicu i čuvati ne duže od sedam dana.

Pri preuzimanju teksta/sadržaja sa web stranice iftarskimeni.com dužni ste navesti izvor i staviti link na izvorni sadržaj!